Cirkevný spevácky zbor Aleluja

Blahoželanie k 60. narodeninám našej pani kantorke

od d. o. Jozefa Marčina

Koncert speváckeho zboru ALELUJA a Kapušanské richtaroše

 

Prepis podkladov z kroniky od Magdušky Trenčanskej – kronikárky :

Cirkevný zbor Aleluja pri kostole s. Martina v Kapušanoch má začiatky v druhej polovici roku 1991. Sformoval sa z nadšencov, ktorí spievali pašie. Ujala sa ho pani Ľ. Kreheľ., ktorá svoje hudobné vzdelanie a talent odovzdávala skupine 28 ľudí rozdelených do 4 hlasových skupín. Zbor má v repertoári okolo 200 skladieb, ktorými sa prezentuje pri bohoslužbách v našom chráme, ale aj pri odpustových slávnostiach vo filiálnych obciach.

Hlavy nám postriebril čas, mnohí členovia – od začiatku . Pre zaujímavosť uvediem, že najstarší člen má 83 rokov a najmladší vyše 40.

Činnosť zboru zaznamenávame v kronike s bohatou prílohou fotografií. / M. Trenčanská/.

Počas 25 rokov sme spievali v Nižnej Šebastovej, vo Finticiach, v konkatedrále sv. Mikuláša v Prešove, vo Veľk. Kapušanoch, v Haniske pri Košiciach, v Bajerove, v Tulčíku, vo Fulianke, v Giraltovciach, v Hanušovciach, v Čiernom Balogu, v Košiciach na plese nezávislých kresťanských odborov, zúčastnili sme sa festivalu rodiny v Poľsku.

V našej obci sme opakovane organizovali prehliadky cirkevných speváckych zborov.

Zaspievali sme aj blízko Medžugoria v Čitluku i na púti v Ríme.

Nezabudnuteľné zážitky sme mali z Paríža , kde sme na pozvanie Mons. Imricha Tótha spievali na sv. omši celebrovanej kardinálom Jozefom Tomkom a popoludní na koncerte pred zaplneným chrámom sv. Magdalény v centre Paríža.

Teší nás 25-ročné jubileum. Vďaka patrí v prvom rade Pánu Bohu, že nám laikom pomáha a žehná, ale aj našej pani kantorke Ľudke, že má s nami trpezlivosť pri nácvikoch.

o nás

Cirkevný spevácky zbor Aleluja sa sformoval v roku 1991 pri chráme sv. Martina v Kapušanoch a od toho času pravidelne prispieva k obohateniu bohoslužieb.

            Repertoár sme postupne budovali od jednoduchších piesní po náročnejšie kompozície rôznych štýlových období od renesancie až po súčasnosť. Za viac ako 20 rokov nepretržitej činnosti sme nacvičili cez sto prevažne sakrálnych skladieb. V repertoári máme skladby Palestrinu, Bacha, Händla, Beethovena, Mozarta, Brucknera, Schuberta, Bellu, Suchoňa, Andrašovana, Franzena, no i mnohých menej známych autorov. Kolektív speváckeho zboru tvorí asi 30 členov, mužov a žien, amatérskych spevákov ochotných obetovať svoj voľný čas a zborovým spevom povznášať blížnych k plnšiemu prežívaniu viery. Niektorí sú zboru verní od založenia, ďalší prišli postupne, no niektorých sme už svojim spevom vyprevadili do večnosti.

            Hlavnou náplňou činnosti zboru Aleluja je obohatenie bohoslužieb kultivovaným liturgickým spevom a to nielen vo farskom kostole, ale aj pri slávnostných udalostiach v blízkom okolí. Na pozvanie organizátorov sme sa zúčastnili viacerých verejných vystúpení a prehliadok amatérskych speváckych zborov doma i v zahraničí. Práve to bolo impulzom pre členov nášho zoskupenia, ktorí prišli s iniciatívou zaznamenať niektoré skladby na CD nosič.

Ako vedúca zboru som sa tomu spočiatku bránila reálne hodnotiac úroveň, schopnosti a možnosti, vedomá si toho, aký kus práce nás čaká i toho, že sa nemôžeme porovnávať s profesionálmi dobre odborne aj technicky vybavenými. Dnes s odstupom času sme všetci radi, že nahrávka je na svete, že vznikol dokument o úrovni sakrálneho umenia vo farnosti a tým aj v Kapušanoch na prelome storočia a začiatku tretieho tisícročia. Pre nás, ktorí sme nahrávku tvorili, bude aj po rokoch milou spomienkou na roky prežité v speváckom zbore. Pri uvádzaní CD-čka do života som uviedla: „ Najviac si cením, že sa dokázal sformovať a stmeliť stabilný kolektív mužov a žien so zmyslom pre vyššie ciele a ideály, kolektív amatérskych spevákov ochotných pracovať na sebe a obetovať svoj voľný čas pre spoločné duchovné dielo.“